Depresja – choroba naszych czasów

Depresja jest powszechną chorobą psychiczną, której wpływ i rozpowszechnienie w dzisiejszym społeczeństwie są niezaprzeczalne. Aby zgłębić temat, rozmawialiśmy z Magdaleną Kozłowską, psychologiem i psychoterapeutką z Ośrodka Psychoterapii i Analizy Grupowej „Horyzont”, która podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Według statystyk, liczba osób cierpiących na depresję stale rośnie. Szacuje się, że w Polsce depresję ma obecnie około 1,5 miliona osób. Najczęściej diagnozowana między 30, a 40 rokiem życia. Obecnie na świecie cierpi 350 milionów ludzi, co czyni ją jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Co więcej, to głównie kobiety mają większe ryzyko zachorowania na tę chorobę, ale to nie oznacza, że mężczyźni w ogóle nie chorują.

Wspomniane zostało również pojęcie „uśmiechniętej depresji”, które odnosi się do sytuacji, gdy osoba cierpiąca na depresję stara się maskować swoje emocje i ukrywać swój ból za uśmiechem. To jedna z form, w jakiej depresja może objawiać się na zewnątrz, co utrudnia jej rozpoznanie i leczenie.

Leczenie depresji jest wieloaspektowe i zazwyczaj obejmuje psychoterapię, farmakoterapię lub ich kombinację, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby osoba cierpiąca na depresję zasięgnęła profesjonalnej pomocy, ponieważ nieleczona depresja może prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z myślami samobójczymi.

Nasza specjalistka Magdalena Kozłowska podkreśliła również znaczenie wsparcia społecznego dla osób z depresją. Wsparcie rodziny, przyjaciół oraz udział w grupach wsparcia mogą przyczynić się do poprawy stanu psychicznego i zapewnienia poczucia akceptacji i zrozumienia.

Wnioskiem jest to, że depresja jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób i ma poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednakże, z odpowiednią diagnostyką, leczeniem i wsparciem, istnieje nadzieja na pokonanie depresji i odzyskanie pełnego i satysfakcjonującego życia. Ważne jest, aby rozmawiać otwarcie o depresji, eliminować jej stygmatyzację i dostarczać potrzebującym odpowiednią opiekę i wsparcie.

https://radiofama.com.pl/publicystyka/cywilizacja-i-zdrowie-depresja-choroba-naszych-czasow

Dzisiejsza audycja realizowana jest we współpracy z radio FAMA oraz Ośrodkiem Psychoterapii i Analizy Grupowej „Horyzont”.