Badanie USG Piersi

Badanie USG Piersi Wołomin

USG piersi jest badaniem profilaktycznym, dzięki któremu można potwierdzić bądź wykluczyć podejrzenie chorób nowotworowych oraz wykryć wszelkie nieprawidłowości. Umożliwia również ono skontrolowanie procesu leczenia. Badanie to jest bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku.

Czym jest badanie USG piersi?

USG (badanie ultrasonograficzne) jest bezbolesnym i bezpiecznym badaniem obrazowym umożliwiającym ocenienie wybranych obszarów piersi. Jest to metoda obrazowania przy użyciu fal ultradźwiękowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Co więcej, można je powtarzać w krótkich odstępach czasu.

Kiedy należy wykonać USG piersi?

Zaleca się, aby pierwsze badanie USG piersi u młodych pacjentek, u których dominuje tkanka o charakterze gruczołowym, wykonane zostało po 20. roku życia. Ponadto, powinno się je robić co roku, nawet jeżeli kobieta nie zaobserwowała u siebie żadnych niepokojących zmian.

USG piersi może również być przeprowadzone u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Wskazaniem do badania jest również:

USG piersi jest także wykonywane wtedy, kiedy podczas mammografii zostały wykryte niepokojące zmiany.

Regularnie powinny wykonywać to badania kobiety, u których stwierdzono mutację genu BRCA1 bądź BRCA2 oraz u mających genetyczne predyspozycje do zachorowania na nowotwór piersi.

Jak wygląda badanie USG piersi?

Ultrasonografia piersi nie jest inwazyjna ani bolesna. Badanie trwa kilkanaście minut. Badanie to zazwyczaj poprzedzone jest wywiadem medycznym i badaniem palpacyjnym. Następnie pacjentka rozbiera się od pasa w górę, aby umożliwić zbadanie piersi. Kobieta kładzie się na leżance na boku lub na plecach z podniesioną ręką nad głową – dzięki temu lekarz ma łatwiejszy dostęp do gruczołu. Następnie nakłada on specjalny żel na głowicę, który zapobiega odbijaniu się fal i przyciskając ją do skóry bada pierś oraz jej okolice (węzły chłonne pod pachami).

W przypadku wykrycia niepokojącej zmiany lekarz może zadecydować o dalszej diagnostyce. Po zakończeniu badania pacjentka proszona jest o usunięcie resztek żelu ze skóry, a następnie ubranie się.

Badanie USG piersi - Wołomin

Wybierz najlepszą klinikę w Wołominie! Umów wizytę w Klinice Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED już dziś! U nas wykonasz potrzebne badania USG. Oferujemy usługi na najwyższym poziomie. W naszej placówce otoczymy Cię najlepszą opieką.