Fizjoterapia / Rehabilitacja pediatryczna
Fizjoterapeuta dziecięcy - czym się zajmuje?
Fizjoterapia pediatryczna nie jest potrzebna tylko wtedy, kiedy u naszego maluszka zauważymy niepokojące objawy. Dziedzina ta obejmuje również działania związane ze sposobami układania, pielęgnacji czy noszenia dziecka, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Specjalista zajmujący się rehabilitacją dziecięcą ocenia również stan dziecka pod kątem wzorców ruchowych, które są właściwe dla danego okresu rozwojowego. Dzięki dokładnej analizie, może on stwierdzić czy występują u maluszka jakiekolwiek zaburzenia pod względem jego rozwoju.
Jak wygląda prawidłowy rozwój dziecka?
5-6 miesiąc rozwoju maluszka
Dziecko próbuje chwycić stópki i wsadzać sobie do buzi oraz łapać zabawki podawane po przekątnej. Co więcej stara się obracać z pleców na brzuch, a następnie z brzucha na plecy. Będąc na brzuchu potrafi obrócić się wokół własnej osi i w tej pozycji może sięgnąć po zabawkę.
7-8 miesiąc rozwoju maluszka
Niemowlę zaczyna wtedy pełzać. Co więcej udaje mu przyjąć pozycję na czworaka i się w niej buja.
9-10 miesiąc rozwoju maluszka
Dziecko zaczyna czworakować. Rodzic powinien w tym czasie zamontować klamerki na szafkach, zabezpieczyć kontakty, a wszelkie detergenty przenieść na wyższe półki. Maluch wchodzi pod stół lub łóżko i jest zainteresowane każdym przedmiotem. Potrafi również samodzielnie siedzieć i bawić się w tej pozycji zabawkami.
11-12 miesiąc rozwoju maluszka
Niemowlak z pozycji na czworaka zaczyna stawać. Początkowo wspina się po meblach lub po kolanach rodzica. Kończąc pierwszy roczek może już postawić samodzielnie pierwsze kroki, jeżeli jednak tak się nie stanie, to nie trzeba się martwić – ma na to czas do 18. miesiąca życia.
12-18 miesiąc rozwoju maluszka
Dziecko stara się chodzić bez pomocy lub trzymając się mebli. Uczy się biegać, wspinać, skakać. Potrafi ono wsadzić łyżkę do buzi czy podnieść kubek i samodzielnie z niego pić. Maluszek próbuje również wchodzić na schody i unosić niewielkie przedmioty oraz je układać na większych.
Jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodzica?
Na rozwój dziecka w jego pierwszych miesiącach życia ma wpływ wiele czynników, do których można zaliczyć przebieg ciąży i porodu czy pielęgnację malucha. Objawy, które mogą mówić o nieprawidłowym rozwoju dziecka to m.in.:
- napinanie tułowia,
- napinanie kończyn,
- asymetryczne ułożenie ciała dziecka,
- niechęć do leżenia na brzuchu,
- zbyt mocne zaciskanie piąstek,
- częste ulewanie podczas karmienia,
- odciąganie głowy do tyłu,
- trudność w utrzymaniu stabilnej pozycji podczas leżenia na brzuchu,
- problemy z raczkowaniem, chodzeniem,
- problemy z samodzielnym wstawaniem.
Co więcej, u niemowląt, które ukończyły 3. miesiąc życia powinno również zaniepokoić:
- za mała ilość snu,
- chowanie kciuka w dłoni i zbyt silne jego zginanie,
- trudność w nawiązaniu kontaktu wzrokowego, spowodowana „rozbieganym” wzrokiem.
Wizyta u rehabilitanta pomimo braku objawów u dziecka - dlaczego warto?
Wczesna wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego pomoże w dobraniu odpowiednich technik jego wsparcia rozwoju psychomotorycznego, czyli najlepsze metody związane z pielęgnacją małego pacjenta. Wystarczy niewielka zmiana nawyków, aby przyczynić się do wyeliminowania problemów z rozwojem maleństwa w przyszłości.
Fizjoterapeuta dziecięcy dzieli się informacjami z rodzicami na temat poszczególnych etapów rozwoju maleństwa i tłumaczy jak powinny one prawidłowo wyglądać. Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój do udaj się na fizjoterapię dziecięcą.
Dlaczego warto uczyć się odpowiedniej pielęgnacji dziecka?
Nieprawidłowa pielęgnacja naszego maleństwa może skutkować wieloma problemami, jak chociażby odginanie główki czy zaciskanie rączek w piąstki. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowej stymulacji można ograniczyć, a nawet zapobiec występowanie nieprawidłowości rozwojowych.
Nauka odpowiedniej pielęgnacji jest dla wszystkich rodziców, nie tylko początkujących. Instruktaż jest jednak szczególnie polecany rodzicom niemowląt z asymetrią ułożeniową, nieprawidłowym napięciem mięśniowym czy przedwcześnie urodzonym. Na spotkaniach można nauczyć się technik układania, podnoszenia, odkładania, zmieniania pozycji i wiele innych.
Wizyta u fizjoterapeuty jest bardzo ważna dla rodziców, ponieważ dzięki poradom, które uzyskują od specjalisty, mogą się oni nauczyć codziennej, odpowiedniej pielęgnacji niemowlęcia, sposobu układania go do snu czy bezpiecznego noszenia dziecka.
Na czym polega fizjoterapia dziecka?
Po porodzie maluszek głównie leży i jeszcze nie potrafi sam zmienić pozycji ciała. Wystarczy kilka miesięcy, aby zaczął stawiać pierwsze kroki. W tym czasie możemy zauważyć pewne nieprawidłowości. Należy wtedy jak najszybciej skontaktować się z fizjoterapeutą dziecięcym.
Rehabilitant opracowuje indywidualnie dla każdego malucha program ćwiczeń. Powinna ona mieć formę zabawy, aby nie stresować małego pacjenta. Fizjoterapeuta udzieli również informacji w jakiej pozycji dziecko powinno siedzieć i spać w samochodzie. Ważne jest, aby rodzice malucha byli zaangażowani w cały proces rehabilitacji i wykonywali pokazane przez rehabilitanta ćwiczenia w domu i odpowiednio pielęgnować maluszka – karmić, nosić czy odpowiednio się bawić. Dopiero wtedy przyniesie ona oczekiwane rezultaty.
Metody fizjoterapii niemowląt
Rehabilitacja niemowląt może polegać na m.in. pracy nad podstawowymi funkcjami motorycznymi, jak stanie, chodzenie czy siadanie oraz na poprawie siły mięśniowej, wytrzymałości i ruchomości. Masaże niemowlaka są dobrane do jego dolegliwości.
Istotnym elementem fizjoterapii jest edukacja rodzin dotycząca codziennej opieki, jak np. odpowiednie noszenie dziecka, przyjmowania odpowiedniej pozycji do zabawy czy nawet rodzaju samej zabawy.
Poniżej wymieniono najpopularniejsze metody fizjoterapeutyczne stosowane u niemowląt.
Metoda NDT - Bobath
NDT-Bobath jest neurorozwojową metodą leczenia. Jej celem jest usprawnianie niemowląt i dzieci z zaburzonym rozwojem ruchowym. Fizjoterapeuta, który wykorzystuje tą metodę rozpoczyna swoje zajęcia od analizy możliwości i problemów malucha. Następnie opracowuje on plan działań terapeutycznych.
Wszystkie zalecane przez terapeutę techniki mogą być włączane w zabiegi pielęgnacyjne i codzienną opiekę nad dzieckiem. Wykonywane regularnie mogą prowadzić do:
- zmniejszenia napięcia mięśniowego u dziecka,
- poprawienia postawy ciała i koordynacji oraz sprawności ruchowej dziecka,
- wykonywania przez dziecko ruchów zbliżonych do prawidłowych.
Metoda Petö (Metoda Nauczania Kierowanego)
Jest to połączenie oddziaływania medycznego, społecznego i psychopedagogicznego w celu poprawy postawy i czynności manualnych. Zalecana jest dzieciom z opóźnionym rozwojem psychosomatycznym, dziecięcym porażeniem mózgowym lub z zaburzeniami ruchowymi pochodzenia ośrodkowego.
Polega ona na:
- polepszeniu mowy i komunikacji niewerbalnej,
- kontroli postawy,
- wyrobieniu zdolności odczuwania własnego ciała,
- nauce tzw. czynności samoobsługowych życia codziennego.
Metoda Prechtl'a
Metoda Vojty
Jest ona oparta na genetycznie uwarunkowanych wzorcach ruchowych – do podstawowych wzorców zalicza się wzorzec pełzania i obrotu. Metoda Vojty polega na stymulowaniu odpowiednich punktów na ciele małego pacjenta, aby wywołać prawidłową pracę mięśni i jednocześnie właściwie ukształtować motorykę ciała malucha. Terapia jest dostosowywana indywidualnie do danego dziecka.
Najczęściej metodę tą stosuje się przy niedowładach, wadach postawy, wodogłowiu, chorobie Downa, mózgowym porażeniu dziecięcym czy wodogłowiu.
Fizjoterapia i rehabilitacja dzieci do 18. miesiąca życia Wołomin
W Klinice Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED posiadamy w swojej ofercie rehabilitację dzieci do 18. miesiąca życia. Zajmujemy się dziećmi zarówno z zaburzeniami neurologicznymi, jak i ortopedycznymi. Co więcej, w naszej klinice prowadzimy również instruktaż pielęgnacji, tzw. handling, czyli nieodłączny element terapii NDT-Bobath. Jest to nauka technik pielęgnacji i opieki nad niemowlęciem, czyli w jaki sposób go nosić, odkładać, ubierać, rozbierać czy zmieniać pieluchę. Nauka prawidłowej pielęgnacji dziecka dodaje pewności siebie w czasie opieki nad nim. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maluszkowi wszystko co najlepsze, a wizyta u fijoterapeuty jest tego nieodłączną częścią.
Prowadzimy fizjoterapię, której celem jest przeciwdziałanie pogłębianiu się i utrwalaniu problemów w wieku rozwojowym, takich jak:
- schorzenia neurologiczne,
- wcześniactwo,
- obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe,
- asymetria ułożeniowa,
- opóźniony rozwój ruchowy,
- i wiele innych.
Współpracujemy z certyfikowanymi i doświadczonymi fizjoterapeutami, którzy posiadają indywidualne podejście do małego pacjenta. Umów swoje dziecko na wizytę w naszej przychodni i zapewnij mu najlepszą opiekę medyczną.
Terapia ręki
Terapia ręki u dzieci to specjalistyczna forma rehabilitacji skoncentrowana na poprawie funkcji dłoni i przedramienia u najmłodszych. Ma na celu rozwijanie i wspieranie zdolności manualnych potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu, jak również w nauce i zabawie. Głównym celem działań podejmowanych w ramach terapii ręki jest udoskonalenie precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Jednak, aby uzyskać pożądany poziom ruchów , należy zadbać o prawidłową sprawność całej kończyny górnej. Zajęcia mogą obejmować ćwiczenia zręcznościowe, używanie specjalistycznych narzędzi terapeutycznych oraz gry i zabawy, które stymulują motorykę małą. Terapia ta jest często stosowana u dzieci z różnymi schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, a także u tych, które zmagają się z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego. Indywidualne podejście i dostosowanie terapii do potrzeb i możliwości dziecka są kluczowe dla efektywności leczenia