Alergologia

Czym zajmuje się lekarz alergolog?

Alergolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób alergicznych, który ukończył program specjalizacyjny z alergologii. Istotą alergii jest nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na substancje występujące w środowisku, czyli alergeny, które nie powodują oznak uczulenia u zdrowych ludzi. Alergenami mogą być takie substancje jak pyłki roślin, pokarmy, sierść zwierząt, leki i wiele innych.

Kiedy skorzystać z pomocy alergologa?

Na wizytę do alergologa powinny złościć się osoby, które zauważą u siebie symptomy alergii, zarówno wziewnej jak i pokarmowej czy kontaktowej. Uczulenie objawia się często zmianami skórnymi, świądem, katarem, kichaniem, dusznością, dolegliwościami z przewodu pokarmowego. Po kontakcie z alergenem może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, czyli stan zagrażający życiu. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, ocena ryzyka i leczenie chorób alergicznych.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Podczas wizyty alergolog zbiera dokładny wywiad i bada pacjenta, a w diagnostyce szczegółowej lekarz może posługiwać się różnymi metodami: testami skórnymi, testami alergicznymi z krwi, a także próbami prowokacyjnymi.
Testy skórne wykonuje się na skórze przedramienia, rzadziej na skórze pleców. Są to badania niebolesne, a do takich testów wykorzystujemy wystandaryzowane roztwory alergenów. Lekarz ocenia nasilenie reakcji na substancję i decyduje o dalszych krokach diagnostycznych i leczniczych w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta.
Przed wykonaniem testów skórnych należy odstawić leki przeciwhistaminowe na około 14 dni, unikać intensywnego nasłonecznienia i w dniu badania nie stosować kremu na badaną okolicę. O konieczności i przeciwwskazaniach do badania decyduje lekarz podczas wizyty.


Zadaniem lekarza alergologa jest pomoc w opanowaniu nasilenia objawów alergii i poprawa jakości życia pacjenta. Jeśli dolegliwości stają się co raz bardziej dokuczliwe, trudne do opanowania, wystąpił wstrząs anafilaktyczny po kontakcie z alergenem, należy skonsultować się ze specjalistą.

Zapisz się na wizytę do alergologa w naszej przychodni MAK-MED w Wołominie!

Potrzebujesz konsultacji alergologicznej w województwie Mazowieckim lub szukasz lekarza alergologa dzieci i młodzieży lub dorosłych? Obecnie trudno znaleźć dobrego specjalistę i nie wiadomo, którego z nich wybrać. Dlatego zgłoś się do placówki medycznej MAK-MED w miejscowości Wołomin, niedaleko Warszawy! W naszej poradni pracuje doświadczony zespół lekarski, również ze specjalizacji alergologicznej, którzy w trosce o zdrowie pacjenta, udzielają każdemu z nich kompleksowej pomocy przy wszelkich urazach. Umów wizytę w naszej Klinice Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED w Wołominie lub skontaktuj się z nami telefonicznie po więcej informacji.

Poznaj naszego alergologa