Badania kardiologiczne

Pomiar ciśnienia tętniczego

Pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim jest najczęściej stosowaną, a często jedyną metodą wykrywania nadciśnienia

Jak się przygotować?

  • 30 minut przed mierzeniem ciśnienia krwi ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napoi energetycznych.
  • Przed pomiarem nie należy palić papierosów, stosować substancji pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwioobiegu.
  • Przed mierzeniem ciśnienia krwi należy się wyciszyć, uspokoić, ograniczyć aktywność ruchową. Udowodniono, iż stres ma niekorzystny wpływ na wysokość ciśnienia krwi oraz na puls serca.
  • Przed rozpoczęciem pomiaru odpocząć około 15 minut, usiąść wygodnie, wyciszyć myśli, bo one także potrafią wpływać na wynik ciśnienia krwi i zrelaksować się.

EKG

EKG (elektrokardiogram) to zapis czynności elektrycznej serca dostarczający wielu cennych informacji – na jego podstawie można określić rodzaj rytmu serca i jego częstotliwość, obecność i rodzaj zaburzeń rytmu (arytmii) i przewodzenia (bloki), obecność przerostu ścian komór, powiększenia przedsionków, obecność niedokrwienia serca i przebycie zawału serca. EKG to ciągle podstawowe badanie dodatkowe w kardiologii. Jest ono bezbolesne i bezpieczne, można je w razie potrzeby powtarzać, można je wykonywać u kobiet w ciąży i nie wymaga specjalnego przygotowania, za wyjątkiem odpoczynku przed samym badaniem.

Holter EKG

Holter EKG to metoda zapisu cyfrowego czynności elektrycznej serca przez np. 24 godziny lub dłużej, pozwalająca na rozpoznanie zaburzeń rytmu i przewodzenia (bloki). Urządzenie rejestrujące przypinane jest do ciała pacjenta i łączone z przyklejonymi do klatki piersiowej elektrodami za pomocą kabli. Dzięki temu pacjenci, których zaburzenia akcji serca są napadowe, mogą być prawidłowo zdiagnozowani, gdyż lekarz zyskuje możliwość obserwacji akcji serca w różnorodnych warunkach, podczas podejmowania przez pacjenta codziennych aktywności, wysiłku fizycznego, ale także podczas odpoczynku i snu. Obserwacja pracy serca całodobowo jest szczególnie istotna, również w przypadku konieczności zdiagnozowania na przykład niewyjaśnionych omdleń.

Jak się przygotować?

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Rejestratora EKG nie należy zdejmować samodzielnie. Konieczna jest wizyta w naszej przychodni. 

Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy to sposób całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego. Dzięki wykonywanym w regularnych odstępach czasu pomiarom, pozwala na precyzyjną diagnostykę i kontrolę leczenia chorób układu krążenia, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego. 

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Przypomina ono pomiar ciśnienia tętniczego przy pomocy ciśnieniomierza automatycznego, z tą różnicą, że mankiet aparatu przymocowany jest do specjalnego urządzenia, rejestrującego pomiary wykonywane zwykle co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy.

Jak się przygotować?

Badanie należy wykonywać w dniu, w którym wysiłek jest zbliżony do zwykłej, codziennej aktywności.

W trakcie badań holterowskich nie można się kąpać. Rejestratora nie należy zdejmować samodzielnie. Konieczna jest wizyta w naszej przychodni. 

Echo serca

ECHO SERCA (badanie echokardiograficzne) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca ultradźwięki w celu obrazowania serca i dużych naczyń. Badanie to pozwala wykryć wady wrodzone i nabyte, wady, zaburzenia funkcji serca wynikające z przebycia zawału serca, zapalenia mięśnia sercowego lub wynikające z pierwotnych chorób mięśnia sercowego – tzw. kardiomiopatii, pozwala ocenić wielkość jam serca i grubość ścian komór oraz ocenić ilość płynu w worku osierdziowym. Integralną częścią każdego badania echokardiograficznego jest badanie doplerowskie oceniające przepływ krwi. 

Jak się przygotować?

Echo serca jest bezbolesne i bezpieczne, można je w razie potrzeby powtarzać, można je wykonywać u kobiet w ciąży i nie wymaga specjalnego przygotowania, za wyjątkiem odpoczynku przed samym badaniem.

Próba wysiłkowa

Na czym polega próba wysiłkowa (badanie EKG wysiłkowe)?

Badanie EKG wysiłkowe nazywane jest również próbą wysiłkową. Polega na ocenie pracy serca pod wpływem zwiększonego obciążenia fizycznego.

Badania odbywają się na bieżni, Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, ustala maksymalną bezpieczną częstotliwość pracy serca podczas badania.

W trakcie trwania badania EKG wysiłkowego do ciała pacjenta przyklejone są specjale elektrody. Wraz z upływem czasu pacjent pokonuje coraz większe obciążenia, aż do osiągnięcia maksymalnej częstotliwość rytmu serca. Dzięki EKG wysiłkowemu lekarz ocenia reakcję serca na zwiększony wysiłek fizyczny, który wymaga zwiększonego zapotrzebowania na tlen, jego rytm oraz przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Podczas całego przebiegu badania pacjent pozostaje pod obserwacją doświadczonego kardiologa i w przypadku niepokojących objawów próba nie jest kontynuowana.

Kiedy warto wykonać badanie próby wysiłkowej?

Próba wysiłkowa wykonywana jest u osób z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, u osób uprawiających czynnie sport, w celu wykluczenia wad serca. Próba wysiłkowa pozwala ocenić kondycję serca u chorych z chorobą wieńcową czy po przebytych zawałach, jak i ułatwia dobranie odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej czy rehabilitacji.

Próba wysiłkowa - Jak się przygotować do badania?

  • Na 2-3 godziny przed badaniem powstrzymaj się od spożywania posiłków, szczególnie ciężkich, które mogą powodować chwilowe zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, picia herbaty oraz kawy i palenia tytoniu (badanie nie powinno być wykonywane ani na czczo ani tuż po posiłku).
  • Bądź wypoczęty – efektywny wypoczynek nocny przed testem, na 12 godzin przed zabiegiem unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Weź prysznic lub kąpiel w celu odłuszczenia skóry. Nie należy natłuszczać skóry i nie stosować balsamów do ciała, ponieważ zmniejsza to przyczepność elektrod. Przed badaniem mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej.
  • Na badanie należy przynieść niekrępującą odzież sportową i buty sportowe na miękkiej podeszwie oraz małą butelkę wody mineralnej.
  • Posiadaj aktualne pomiary wagi i wzrostu. Waga ……………………… kg.  Wzrost ……………………….. cm.
  • Przed badaniem należy wypełnić „Zgodę na badanie”

Ile czasu trwa próba wysiłkowa?

Zwykle trwa do 30 minut. Wskazane jest, by po badaniu odpocząć przez kilkanaście minut w poczekalni przed gabinetem. Próba wysiłkowa jest przeprowadzana pod szczególnym nadzorem lekarza.