Badanie moczu

Badanie moczu

Badanie ogólne moczu to podstawowe badanie wykonywane w celach diagnostycznych, przesiewowych i kontrolnych. Często stosowane jest w diagnostyce chorób nerek i układu moczowego bądź przy nieprawidłowościach przemian metabolicznych organizmu, które wpływają na skład moczu. Nieprawidłowe wyniki badania mogą wskazywać na:
  • zespół nerczycowy,
  • stany zapalnych nerek,
  • zakażenie bakteryjne dróg moczowych,
  • stany zapalne i infekcje dróg moczowych,
  • skazę krwotoczną,
  • kamicę nerkową.
Obecność  glukozy, bilirubiny, ketonów i urobilinogenu może mówić o zaburzeniach metabolicznych i fizjologicznych organizmu w cukrzycy czy chorobach wątroby.

Przygotowanie do badania

Do badania pobiera się mocz nocny, czyli pierwszą porcję ranną. Należy jednak najpierw umyć okolice cewki moczowej. Pierwszą objętość trzeba pominąć, a następną tzw. środkowy strumień oddać do jednorazowego pojemnika. Pobrany mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Pobieranie moczu u niemowląt i małych dzieci

  • Po umyciu okolicy cewki moczowej dziecka i osuszeniu jej czystą pieluszką lub jednorazowym ręcznikiem papierowym, należy napoić dziecko.
  • Pierwsze krople należy zebrać do pieluszki, a dopiero następnie należy pobrać do plastikowego pojemniczka.
  • U noworodków i niemowląt można zastosować jałowe woreczki do pobierania moczu. Po umyciu i osuszeniu okolicy cewki moczowej przykleja się woreczek. Woreczek łatwo się odkleja i zamyka. W całości umieszcza się go w jednorazowym plastikowym pojemniku. Nie należy przelewać moczu z woreczka do pojemnika!

Dlaczego należy robić badania profilaktyczne?

Poprzez wykonywanie regularnych badań kontrolnych możemy sprawdzić nasz stan zdrowia pomimo braku pojawienia się objawów jakiejkolwiek choroby. Dzięki przeprowadzeniu badania moczu istnieje możliwość wykrycia choroby w jej wczesnym stadium. Lekarz może zaplanować i wdrożyć efektywniejszy sposób jej leczenia.

Punkt Pobrań w Wołominie - Klinika Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED

W naszym Punkcie Pobrań znajdującym się w przychodni MAK-MED wykonujemy badanie moczu za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, po okazaniu skierowania od lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) naszej placówki.

Badanie moczu może być również wykonane po wcześniejszym umówieniu i dokonaniu płatności w rejestracji. Dokonujemy także pobrań badań laboratoryjnych po wcześniejszym potwierdzeniu według zasad firm ubezpieczeniowych.

W Klinice Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED oferujemy szeroką ofertę badań diagnostycznych, które przeprowadzamy w naszym laboratorium medycznym.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji w kwestii badania moczu skontaktuj się z nami – wszystko wyjaśnimy! Nasz doświadczony personel medyczny służy pomocą. Chcesz wykonać badanie moczu w Wołominie koło Warszawy? Zapraszamy na wizytę w naszej placówce! Zapewniamy najwyższą jakość przeprowadzanych usług oraz profesjonalne podejście do pacjenta.

Współpracujemy z

Medicover
Allianz
Synevo
Inter Ubezpieczenia
Mondial Assistance
Polmed