Analiza składu masy ciała

Sprawdź skład masy ciała w MAK-MED

Analiza składu ciała to krótkotrwałe, bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykorzystywane m.in. w diagnostyce oraz leczeniu nadwagi i otyłości. Analiza składu ciała obejmuje: pomiar masy ciała, zawartości tkanki tłuszczowej (kg, %), beztłuszczowej masy ciała, masy tkanek miękkich, kości, wody całkowitej w organizmie, podstawowej przemiany materii oraz oszacowanie wskaźnika masy ciała BMI, wskaźnika tłuszczu trzewnego i wieku metabolicznego.

Badanie składu ciała wykonywane jest przede wszystkim u osób z nadwagą i otyłością. Oprócz tego analiza masy ciała bywa przydatna w diagnostyce i leczeniu:

  • niektórych zaburzeń hormonalnych (objawiających się np. zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej),
  • chorób cywilizacyjnych (nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko m.in. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego),
  • osteoporozy (dzięki mierzeniu masy kostnej),
  • przewlekłej niewydolności nerek oraz po przeszczepach nerki (w celu oceny wskaźnika nawodnienia organizmu),
  • zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia).

 

Jak się przygotować?

Najlepiej nie jeść i nie pić na 4 godziny przed badaniem lub dłużej. Na około 30 minut przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy. Do badania składu ciała trzeba przystąpić bez biżuterii, okularów oraz wszelkich metalowych przedmiotów (paski, sprzączki, guziki).

Przeciwskazania

Ze względu na użycie prądu elektrycznego badanie składu ciała jest przeciwwskazane u osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Nie wykonuje się go również u kobiet w czasie miesiączki, w ciąży i w okresie karmienia, a także u pacjentów z chorobami objawiającymi się zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej (wyniki mogą wówczas nie być w pełni miarodajne).